Mikro- ja makrotoitained. Milline on nende roll meie kehas?

Makro- ja mikroelemendid on meie igapäevase heaolu ja üldise tervise lahutamatu osa. Need mineraalid mängivad üliolulist rolli mitte ainult organismi kõige olulisemate süsteemide toimimise toetamisel, vaid osalevad ka erinevates funktsioonides alates energia tootmisest kuni immuunsüsteemi tugevdamiseni.
See artikkel räägib teile rohkem makro- ja mikroelementide tähtsusest meie keha jaoks. Arutame nende peamisi tüüpe, funktsioone, mida nad meie kehas täidavad, ja nende komponentide tasakaalustamatusest tulenevaid terviseriske.
Tarbetutest kilogrammidest vabanemiseks on äärmiselt oluline ka regulaarne õige koguse toitainete saamine. Meie poe sortimendis olevad kaalulangetamise toidulisandid aitavad tagada, et teie keha saab kõik vajaliku kätte ka siis, kui teie kalorite tarbimine on vähenenud.
Makrotoitained ja nende tähtsus
Makrotoitained on mineraalid, mida meie keha vajab suuremas koguses oma õigete funktsioonide säilitamiseks. See hõlmab selliseid elemente nagu kaalium, kaltsium, naatrium, magneesium, fosfor ja kloriid. Need elemendid on olulised paljude kehafunktsioonide jaoks, sealhulgas lihaste ja närvide funktsioonide, luude ja hammaste tervise ning vererõhu ja vedelikutasakaalu reguleerimise jaoks.
kaalium
Kaalium on normaalse südamerütmi säilitamiseks hädavajalik. Seda leidub banaanides, avokaados, maguskartulites, apelsinides, tomatites ja lõhes.
Kaltsium
Kaltsium on oluline tugevate luude ja hammaste jaoks. Leidub piimatoodetes, brokkolis, mandlites, seesamiseemnetes.
Naatrium
Naatrium aitab säilitada kehas vedelikutasakaalu ja on närviimpulsside ülekandmisel ülioluline komponent. Liha, juust, konservid ja töödeldud suupisted, nagu kartulikrõpsud või kreekerid, sisaldavad palju naatriumi.
Magneesium
Magneesium aitab kaasa enam kui 300 biokeemilisele reaktsioonile organismis, sealhulgas energia tootmisele ja valkude sünteesile. Seda võib leida rohelistes lehtedes, kakaos, pähklites, seemnetes (nt kõrvitsaseemnetes, seesamiseemnetes) ja teatud terades.
Fosfor
Fosfor on oluline DNA ja RNA koostises, samuti aitab see kaasa luude ja hammaste ehitusele. Levinud lihas, kalas, linnulihas, munades, piimatoodetes, kaunviljades ja pähklites.
kloriid
Kloriid, kuigi vähem tuntud, on oluline maohappe koostise ja keha pH tasakaalu säilitamise jaoks. Leitud enamikus lauasoolades (sh jodeeritud sool), oliivides, mereandides ja kääritatud toitudes, nagu kimchi.
Piisava makrotoitainete regulaarse tarbimise tagamiseks on soovitatav toituda võimalikult mitmekesiselt. Näiteks puu- ja köögiviljad on suurepärased kaaliumiallikad, piimatooted ja rohelised köögiviljad on kaltsiumirikkad ning terad, pähklid ja seemned on head magneesiumiallikad.
On tõsi, et oluline on mitte unustada tasakaalustatud toitumise põhimõtteid, sest nii makrotoitainete puudusel kui ka liialdamisel võivad olla meie tervisele tõsised negatiivsed tagajärjed.
Mikroelementide tähtsus meie kehas
Mikroelemendid on aga mineraalid, mida vajame väikestes kogustes, kuid nende roll organismis on äärmiselt oluline. Nad osalevad paljudes elutähtsates protsessides, sealhulgas ensüümide aktiivsuses, hormoonide tootmises ja rakkude kasvus. Peamised mikroelemendid on raud, tsink, jood, seleen, vask, mangaan ja fluor.
Raud
Raud on vereloome jaoks oluline, kuna osaleb hemoglobiini tootmises, mis kannab hapnikku rakkudesse. Rauapuudus võib põhjustada aneemiat ja vähendada energiataset. Rauarikkad toidud hõlmavad punast liha, mune ja teatud köögivilju, nagu spinat.
Tsink
Tsink on oluline immuunsüsteemi toetamiseks ja haavade paranemiseks ning aitab säilitada terveid maitse- ja lõhnaretseptoreid. Tsinki võib leida lihast, kaunviljadest, pähklitest ja teradest.
Jood
Jood on hädavajalik kilpnäärmehormoonide tootmiseks, mis reguleerivad ainevahetust. Joodipuudus võib põhjustada kilpnäärme häireid. Seda elementi võib leida mereandidest, piimast ja jodeeritud soolast.
Seleen
Seleen on antioksüdant, mis aitab kaitsta rakke vabade radikaalide kahjulike mõjude eest. Seleeni allikate hulka kuuluvad Brasiilia pähklid, mereannid ja teraviljad.
Vask
Vask osaleb paljudes kehas toimuvates protsessides, sealhulgas raua imendumises ja punaste vereliblede tootmises. Vaserikaste toitude hulka kuuluvad maks, šokolaad ja pähklid.
Mangaan
Mangaan on oluline luustiku ja sidekoe korrashoiuks, samuti energiatootmisega seotud ensüümide tegevuseks. Seda võib leida teradest, pähklitest ja rohelistest.
Fluor
Fluoriid on oluline hambaemaili tugevdamiseks ja kaariese ennetamiseks. Fluoriidi allikad on fluoritud joogivesi ja mõned toidud.
Mikroelementide puudusel või liialdamisel võivad olla tõsised tagajärjed tervisele, sealhulgas nõrgenenud immuunsüsteem ja hormonaalsed häired.
Lisateavet selle aspekti kohta leiate järgmisest jaotisest.
Mineraalide puuduse ja ülejäägi tagajärjed meie kehale
Mikro võiMakrotoitainete tasakaalustamatusel võivad olla meie tervisele tõsised tagajärjed. Nende elementide defitsiit võib põhjustada mitmesuguseid vaevusi ja kroonilisi haigusi, samas kui ülejääk võib olla meie kehale mürgine ja põhjustada teatud organite kahjustusi.
Allpool räägime nende elementide puuduse ja ülemääraste peamistest nüanssidest.
Makrotoitainete puuduse ja liigsuse tagajärjed
Kaalium: puudus võib põhjustada lihasnõrkust ja südame rütmihäireid. Liigne võib kahjustada südame tööd.
Kaltsium: puudus võib põhjustada osteoporoosi ja lihasspasme. Liigne võib põhjustada neerukive ja häirida teiste mineraalide imendumist.
Naatrium: puudus võib põhjustada dehüdratsiooni ja madalat vererõhku. Üleliigse toime tõttu võib vererõhk tegelikult liiga palju tõusta ja põhjustada südameprobleeme.
Magneesium: puudus võib põhjustada lihasnõrkust, krampe ja teatud psühholoogilisi probleeme. Magneesiumi liig esineb harva, kuid avaldub tavaliselt seedehäiretena.
Fosfor: puudus võib põhjustada nõrkade luude ja hammaste teket, samas kui liig rikub teiste mineraalide tasakaalu.
Kloriid: puudus võib põhjustada lihasspasme, samas kui liig põhjustab liigset vererõhku.
Mikroelementide vaeguse ja liigsuse tagajärjed
Raud: selle puudus võib põhjustada aneemiat ja energiapuudust. Liigne võib kahjustada siseorganeid ja põhjustada oksüdatiivset stressi.
Tsink: selle puudus võib kahjustada immuunsüsteemi. Liigne võib segada teiste mineraalainete omastamist ja põhjustada seedeprobleeme.
Jood: puudus võib põhjustada kilpnäärme talitlushäireid. Liigne võib kahjustada ka kilpnäärme funktsiooni.
Seleen: puudus võib vähendada keha antioksüdantide kaitsevõimet ja liig avaldab kehale mürgist mõju.
Vask: puudus võib põhjustada verehäireid ja luude nõrkust, samas kui liig võib kahjustada maksa ja närvisüsteemi.
Mangaan: defitsiit võib põhjustada viljakusprobleeme ja luude kasvuhäireid, samas kui liig võib kahjustada närvisüsteemi.
Fluoriid: puudus võib põhjustada hambaemaili nõrgenemist, samas kui liig võib põhjustada hammaste fluoroosi ja luukahjustusi.
Lõpuks
Makro- ja mikrotoitainete tasakaal meie toidus on äärmiselt oluline, et tagada organismi kõige olulisemate süsteemide nõuetekohane toimimine ja üldine heaolu.
On oluline, et meie dieet sisaldaks erinevaid nende mineraalide rikkaid toite ning kahtluse korral võite alati konsulteerida toitumisspetsialistiga, kes annab teile nõu, mis on teie olukorra jaoks parim.